Reduta

Kołobrzeg co zwiedzić ? Co warto zobaczyć z dzieckiem? Reduta Solna. Warto zobaczyć, salę wystawową o tematyce –TWIERDZA KOŁOBRZEG – FESTUNG COLBERG – i wiesz, co zwiedzać! Piracka Przygoda zaprasza.

 Zwiedzanie   Reduty    Solnej    Fortu    obronnego    z   XIX w.

 

Po bohaterskiej obronie twierdzy  Kołobrzeg przed armią Napoleona w 1807 roku, podczas której o brakowało tylko kilku wystrzałów by  nie zdobyto miasta, wyciągnięto wiele  wniosków, co do dalszego istnienia twierdzy i rozpoczęto jej modernizację  powstała Reduta Solna.Większość prac wykonano w latach 1832-1836.Służyła jako fort obronny od kilkunastu lat ma tam siedzibę Piracka Przygoda jest  największą atrakcją Kołobrzegu, kultywującą tradycje militarne i morskie.Zwiedzasz Kołobrzeg? nie wiesz, co zobaczyć z dzieckiem? Piracka Przygoda jesteśmy do twojej dyspozycji.

 

kołobrzeg atrakcje dla zielonych szkół

 

Reduta ma kształt lunety z zamkniętą szyją. Składa się z 4 metrowego wału ziemnego, fosy i dwóch budowli ceglanych sklepionych kolebką. Główna budowla wzniesiona na planie dwóch stykających się kół – mniejszego i większego, wewnątrz stacjonuje Bratwo Pirackie które ustylizowało pomieszczenia na tradycyjną tawernę piracko – żeglarską. W ścianach otwory strzelnicze do broni ręcznej oraz artylerii. Posiada zdobiony ceglany gzyms, kamienną podmurówkę oraz sklepienie przykryte ziemią. Drugie pomieszczenie, pełniące prawdopodobnie funkcję magazynu prochu, znajduje się w wale ziemnym w którym powstała sala wystawowa stworzona przez Tadeusza Waśko z Bractwem Pirackim. Wspaniałe miejsce, jeśli nie wiesz, co zwiedzać, Reduta Solna zaprasza.

 

Genezy potrzeby by powstała  reduta Solna należy doszukiwać się w doświadczeniach z walk w 1807 roku. Wtedy to podczas przygotowań do wojny z Francuskimi wojskami cesarza Napoleona w miejscu, gdzie dziś stoi reduta, zbudowano lekką fortyfikację polową – tzw. przyczółek mostowy (Salinen Brűckenkopf). Leżał on nieopodal tężni solankowych, stąd pierwszy człon niemieckiej nazwy tłumaczonej na polski Warzelnia.

 

Przyczółek wzniesiono na przedpolu mostu solnego, który miał ochraniać most oraz bezpośredni dostęp od strony zachodniej do twierdzy Kołobrzeg . Niestety  w ostatnich dniach walk (1-2 lipca 1807 r.) miejsce to zostało zdobyte z marszu. Po bohaterskiej obronie twierdzy  Kołobrzeg w 1807 roku, podczas której o mały włos nie zdobyto miasta, wyciągnięto pewne wnioski, co do dalszego istnienia twierdzy i rozpoczęto jej modernizację. Większość prac wykonano w latach 1832-1836. Zmodernizowano i ulepszono  Fort Ujście, Szaniec Heydego, Szaniec Kleista oraz powstała  nasza Reduta Solna   z lunetowym wałem i maleńką reditą. Wewnątrz której czeka Państwa moc atrakcji.

Interesują Państwa, ciekawe miejsca w Kołobrzegu? Czytajcie więcej o historii Reduty Solnej.

Zapraszamy Państwa, Wiecie już – co zwiedzać  w Kołobrzegu, co zobaczyć  z dzieckiem. To ciekawe miejsce czeka na Was.

Kołobrzeg co zobaczyć? w Reducie Solnej – czytaj więcej.

Jesteśmy do twojej dyspozycji:

              Zadzwoń do nas

 

tel  Porozmawiaj z  Tadeuszem Waśko właścicielem firmy  Piracka Przygoda pod numerem 692 479 218 od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-20:00.

 

 

Napisz e-mail

 

email duży  Wypełnij formularz kontaktowy i prześlij wszystkie swoje pytania na temat organizacji imprez, a my odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin. Napisz do nas.